Zavřít

Jak pečovat o výrobky


PÉČE O POVLEČENÍ: ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • před prvním použitím povlečení alespoň jednou důkladně vyperte
  • doporučená teplota praní je 40 °C (doporučujeme výrobky značky Persil)
  • při prvním praní nesmí být teplota nižší než 40 °C, program musí být dlouhý
  • povlečení perte a sušte naruby se zapnutým zipovým uzávěrem
  • sušíte-li v sušičce (což nedoporučujeme), zvolte delší program s nízkou teplotou
  • krepové povlečení nikdy nežehlete, poškodila by se krepová struktura
  • ostatní povlečení žehlete naruby na vysoký stupeň
  • povlečení nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte

PÉČE O POVLEČENÍ: PODROBNÉ INFORMACE

Před prvním použitím
Před prvním použitím je nezbytně nutné povlečení alespoň jednou až dvakrát vyprat na doporučenou teplotu s příslušným pracím prostředkem (doporučujeme výrobky značky Persil), nejlépe na dlouhý bavlněný program. Tím se odstraní zbytkové barvy a nečistoty z výroby.
Při nedodržení doporučené teploty 40 °C, nedostatečném vyprání a vymáchání nebo delším ležení mokrého prádla v pračce může zejména u výrazných barev přechodně dojít k zabarvení, které však dalším důkladným vypráním vymizí. Nízká teplota při prvním praní zapříčiní zapuštění zbytkových barev!

Praní
Povlečení doporučujeme prát v pračce na 40 °C, vždy naruby a se zapnutým zipovým uzávěrem. Prací prostředky volte dle barvy povlečení (doporučujeme výrobky značky Persil). Tmavé a syté barvy perte v přípravku na barevné či tmavé prádlo, nepoužívejte přípravky s optickými zesvětlovači (na bílé nebo univerzální). Nepoužívejte bělidla, jejich používáním dochází k oslabení vláken a tím ke snížení životnosti materiálu a barev. Po vyprání nenechávejte prádlo dlouho ležet v pračce, zbytečně se pomačká a riskujete tím zapuštění barev. Všechny pokyny týkající se péče o povlečení naleznete na etiketě nebo na nášivce přímo na povlečení.

Doporučená teplota
Doporučená teplota 40 °C vychází z nejnovějších vědeckých výzkumů a poznatků. Tato teplota je vhodná pro dosažení optimální hygienické čistoty a zajištění dlouhé životnosti pestrých barev. I běžné prací prostředky (doporučujeme Persil) dnes již obsahují složky, které dokáží při nižších teplotách odstranit většinu mikrobů. Praním při nižších teplotách navíc šetříte i životní prostředí a svou peněženku. Povlečení je testováno na praní při teplotě 85 °C, pokud tedy povlečení vyperete na vyšší stupeň, např. 60 °C, nic se mu nestane.

Aviváž
Aviváž všeobecně nedoporučujeme, protože její používání zabraňuje přirozeným vlastnostem přírodního materiálu, jako je schopnost absorpce nebo prodyšnost. Aviváž v podstatě obalí vlákna a tím znemožní látce „dýchat“.

Sušení
Sušení v sušičce všeobecně nedoporučujeme, příliš vysoké teploty nemají dobrý vliv na látku a na použité barvy. Při použití sušičky povlečení sušte naruby a zvolte raději delší program s nízkou teplotou. Pokud sušíte klasickým způsobem, povlečení „rozklepejte“ a věšte narovnané (nikdy však za rohy!) - lépe si tak udrží svůj tvar a bude se vám lépe žehlit. Sušíte-li venku, povlečení věšte naruby, zabráníte tak přímému kontaktu barev se slunečním zářením. Prádlo nenechávejte dlouho přesychat, špatně se pak žehlí.

Žehlení
Žehlit můžete všechna povlečení kromě krepového. Povlečení žehlete vždy naruby na program bavlna/len (vysoký stupeň). V okolí zipového uzávěru žehlete opatrně. Než vyžehlené prádlo složíte a uložíte, nechte ho vychladnout. Žehlení si usnadníte např. nižšími otáčkami při ždímání, přiměřeným množstvím prádla v pračce nebo také správným způsobem sušení (látka se tolik nepomačká). Povlečení nemandlujte, protože plastové uzávěry (zipy, knoflíky) nesnesou vysoké teploty a hrozí jejich zatavení.

Nežehlivá a nemačkavá úprava
Řada výrobků se prezentuje „nežehlivou“ či nemačkavou úpravou. Zcela nežehlivé úpravy dosáhnout nelze, je možné vyrobit pouze úpravu snadno žehlivou, často také označovanou jako „easy-care“. Této úpravy se dosahuje dodatečným chemickým procesem, který vyžaduje použití agresivních chemických roztoků (formaldehyd, močovina, soli silných kyselin). Po vyprání pak sice stačí pouze lehké přežehlení, ale použité chemické procesy mají za následek narušení struktury vláken, což v praxi znamená zhoršení vlastností povrchu (je hrubší na omak), nižší pevnost a tudíž i nižší životnost látky. Ze zdravotního hlediska a z hlediska kvality výrobku tento proces nepovažujeme za vhodný a proto žádný z výrobků firmy Matějovský není snadno žehlivou úpravou opatřen.

 

PÉČE O PROSTĚRADLA

Jersey prostěradla, saténová prostěradla a prostěradla z hladké bavlny
Prostěradla můžete prát v pračce, doporučená teplota je 40 °C. Prostěradla je třeba před prvním použitím alespoň jednou důkladně vyprat v pračce na dlouhý bavlněný program s příslušným pracím prostředkem, nejlépe odděleně, aby byly dobře odstraněny zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Sušení v sušičce nedoporučujeme, ale je možné. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Tato prostěradla lze žehlit (u jersey prostěradel není žehlení vhodné). Nedoporučujeme používat aviváž, protože zabraňuje přirozeným vlastnostem materiálu - v podstatě obalí vlákna a znemožní látce "dýchat". Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.

Froté prostěradla
Prostěradlo můžete prát v pračce, doporučená teplota je 40 °C. Před prvním použitím je třeba froté prostěradlo alespoň dvakrát důkladně vyprat v pračce na 40 °C, na dlouhý prací program s příslušným pracím prostředkem, nejlépe odděleně, aby byly dobře odstraněny zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Prvním vypráním také dojde k uvolnění volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což zaručí lepší vzhled a delší životnost. Při praní froté výrobků nepoužívejte aviváž – ta na povrchu vláken vytvoří tenký film, který ničí jemnou smyčkovou strukturu. Smyčkovou strukturu ničí také žehlení, z tohoto důvodu froté prostěradla nikdy nežehlete. Sušení v sušičce nedoporučujeme, ale je možné. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.
TIP: Dojde-li k uvolnění smyčky, dále ji nevytahujte! Přesahující část opatrně odstřihněte nůžkami.

 

PÉČE O PŘIKRÝVKY, POLŠTÁŘE A MATRACOVÉ CHRÁNIČE

Náplně i chrániče perte dle potřeby na 40 °C s příslušným pracím prostředkem na bílé prádlo. Vhodné jsou nízké otáčky, aby nedošlo k deformaci náplně. Nemáte-li k dispozici dostatečně velkou pračku, doporučujeme využít služeb profesionální čistírny.

U luxusních kolekcí (Soya/Cashmere) lze prát samostatně pouze snímatelný potah u polštáře (dle doporučení na štítku). Čištění náplně doporučujeme svěřit do rukou profesionálů!

ŽIVOTNOST POLŠTÁŘE: Na rozdíl od přikrývky podléhá polštář mnohem větší zátěži a při každodenním užívání dojde po čase k přirozenému snížení objemu polštáře. V závislosti na způsobu použití může být životnost polštáře s vrstveným rounem zkrácena. Po slehnutí náplně doporučujeme polštář vyměnit za nový, což je vhodné také ze zdravotních a hygienických důvodů. 


PÉČE O RUČNÍKY A OSUŠKY (a župany)

Před prvním použitím
Ručníky a osušky (dále jen „ručníky“) je před prvním použitím nezbytně nutné alespoň dvakrát důkladně vyprat v pračce na doporučenou teplotu a dlouhý prací program s příslušným pracím prostředkem. Ručníky pereme odděleně, jelikož dochází k vymývání zbytkových barev a nečistot z výroby. Prvními praními přirozeně dochází k uvolnění jemných volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což zajistí lepší vzhled a delší životnost výrobku. I když je froté kvalitní, tvoří se na něm zpočátku drobné žmolky, které však po několikátém praní vymizí.


Praní

Ručníky perte v pračce na dlouhý program, vždy se řiďte konkrétní doporučenou teplotou uvedenou na nášivce (obecně je doporučeno 40 - 60 °C). Ideální je prát ručníky odděleně (zejména při prvních praních), nebo alespoň se stejnými barvami. Dodržujte zásady správného dávkování příslušného pracího prostředku. Přílišné množství se ve vláknech usazuje a barvy blednou, nedostatek vede k nízkému odkalování vody a následnému tvrdnutí tkaniny. Bílé ručníky perte v prostředku na bílé prádlo. Na barevné a tmavé ručníky volte prací prostředek na barevné prádlo, bez optických zesvětlovačů. Ručníky nevyvářejte a nebělte. Neperte ručníky s oděvy, které mají háčky nebo zipy, předejdete tak vytažení vlákna. Nežádoucí tvorbě žmolků předejdeme správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí příliš třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.


Aviváž
Při praní ručníků nepoužívejte aviváž. Aviváž vlákna slepí k sobě a ručníky tak ztrácí měkkost a zejména přirozenou schopnost absorpce. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž způsobit i jejich zešednutí či zaprání.


Žehlení
Ručníky nikdy nežehlete ani nemandlujte
, smyčky by se zploštěly, polámaly a ztratily savost. 


Sušení

Sušení v sušičce nedoporučujeme
, pokud se pro sušičku i přesto rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Jemným vláknům škodí také sušení na přímém slunci či horkém radiátoru. Ideální je sušit ručníky na velmi vzdušném místě, kde se vlákna krásně načechrají.


TIP:
Dojde-li k uvolnění smyčky, dále ji nevytahujte! Přesahující část opatrně odstřihněte nůžkami. Ručník je tkaný tak, že se mu po odstřižení vytaženého vlákna nic nestane.

 

PÉČE O KOUPELNOVÉ PŘEDLOŽKY

Koupelnové předložky vyžadují pravidelnou péči, nejen z hygienických důvodů, ale také proto, aby si co nejdéle zachovaly svůj původní vzhled.

Bavlněné předložky: Předložky Adria a Penny jsou vyrobeny ze 100% bavlny, nemají protiskluzovou vrstvu, a proto je možné o ně pečovat stejně jako o ručníky. Možné je praní v pračce na 40 °C, vždy odděleně, aby nedošlo ke znečištění jiného prádla. Bavlněné předložky Corlys a Talya mají vyšší vlas, proto je doporučeno praní při teplotě 30 °C.

Předložky MARBLE: Předložky vždy perte samostatně na 30 °C, oddělené od ostatního prádla, aby nedocházelo ke zbytečnému znečištění. Zvolte prací cyklus s vysokou hladinou vody, aby došlo k řádnému vymáchání a vyčištění vlasu. Ideální je použití pracího prostředku na jemné prádlo. Předložky nebělte, nežehlete ani nemandlujte. Při sušení v sušičce zvolte šetrný program s nízkou teplotou sušení. 

Předložky SOFT: Předložky vždy perte samostatně na 40 °C, oddělené od ostatního prádla, aby nedocházelo ke zbytečnému znečištění. Zvolte prací cyklus s vysokou hladinou vody, aby došlo k řádnému vymáchání a vyčištění vlasu. Ideální je použití pracího prostředku na jemné prádlo. Předložky nebělte, nežehlete ani nemandlujte. Sušení v sušičce nedoporučujeme, příliš vysoké teploty mohou způsobit poškození jemných vláken a protiskluzové vrstvy.

Předložky je také dobré čas od času vyklepat nebo vysát, aby usazené nečistoty neničily jemnou strukturu, popř. aby při praní nepoškodily vnitřní ústrojí pračky. Předložky nenechávejte na podlaze promočené, vždy věnujte pozornost možnosti přirozeného sušení, např. v blízkosti radiátoru. Vyhněte se však sušení na rozpáleném zdroji tepla, zvláště u koupelnových předložek opatřených protiskluzovou vrstvou.

TIP! Při prvním praní může dojít k pouštění zbytkového množství jemných chloupků z výroby. Před prvním použitím proto doporučujeme předložku důkladně vyprat, nejlépe v síťce nebo sáčku, aby nedošlo ke zbytečnému znečištění bubnu a filtru v pračce.

PÉČE O ZÁVĚSY

Dekorační závěsy (100% bavlna) i záclony a designové a kombinované závěsy (100% polyester) je možné prát v pračce na 30 °C, na jemný program s příslušným pracím prostředkem. Po vyprání závěs ihned vyjměte z pračky, rozklepejte a pečlivě pověste. Nižší otáčky při ždímání a správný způsob sušení usnadní případné žehlení.

PÉČE O PŘEHOZY

Prošívané přehozy perte dle potřeby na 40 °C s pracím prostředkem (dle barevnosti výrobku). Vhodné jsou nízké otáčky, aby nedošlo k deformaci náplně. Nemáte-li k dispozici dostatečně velkou pračku, doporučujeme využít služeb profesionální čistírny.

PÉČE O KUCHYŇSKÉ UTĚRKY

Froté utěrky: Utěrky je možné prát v pračce na 60 °C s příslušným pracím prostředkem. Vzhledem k sytým barvám utěrek je nutné praní s podobnými barvami. Froté utěrky se nežehlí. Před prvním použitím je nutné utěrky jednou až dvakrát vyprat, aby došlo k aktivaci jejich savé schopnosti.

Utěrky z hladké bavlny: Utěrky je možné prát v pračce na 60 °C s příslušným pracím prostředkem, nejlépe s podobnými barvami. Žehlení je možné na program "bavlna". Před prvním použitím je nutné utěrky jednou až dvakrát vyprat, aby došlo k aktivaci savé schopnosti.

PÉČE O PROSTÍRÁNÍ A UBRUSY

Prostírání: Omývejte navhlčenou houbičkou s jemným saponátem. Nemáčejte ve vodě, aby nedošlo k roztřepení okrajů.

Ubrusy s nešpinivou úpravou: Ubrusy je možné prát na jemný program na 40 °C. V případě potřeby je možné přežehlení na nízký stupeň teploty.

PÉČE O BAVLNĚNÉ DEKY, SKOTSKÉ PLÉDY...

Bavlněné a jiné deky perte na 30 °C s jemným pracím prostředkem na (stálo)barevné prádlo. Zvolte nízké otáčky, aby nedošlo k nadměrnému pomačkání. Po vyprání ihned vyjměte z pračky, důkladně rozklepejte a nechte sušit na dobře větraném místě. Deky nežehlete. Před prvním použitím je třeba deku jednou až dvakrát vyprat, aby došlo k odstranění volných vláken z výroby.

PÉČE O TKANÉ KOBEREČKY

Možné prát na 30 °C s jemným pracím prostředkem, zvolte nízké otáčky při ždímání. Koberec je dodáván ve složeném stavu, po vyjmutí z obalu doporučujeme vyžehlit na střední stupeň teploty.

PÉČE O OBRAZY

Obrazy dle potřeby otírejte lehce navlhčeným hadříkem.

PÉČE O LÁTKOVÉ PLENY

Látkové pleny je možné prát až na 90 °C, dle aktuálních potřeb, vždy s pracím prostředkem na bílé prádlo. Jsou také odolné vůči sterilizaci žehlením. Pleny nedoporučujeme bělit nebo sušit v sušičce na vysoké teploty, aby nedošlo k narušení struktury jemných vláken.

 

Zkušenost a tradice

textilní výroby

Kvalitní materiály

a moderní technologie

Úpravy zdarma

zakoupeného povlečení

Doprava zdarma

při nákupu nad 3 000 Kč

TOPlist